Aktualności

23 października 2020

ALC Photonics

Czyszczenie laserem!

StatiWall poszerza swój wachlarz usług dostępnych na obiektach historycznych i nie tylko.
Nawiązaliśmy współpracę z firmą ALC Photonics – specjalizującą się w czyszczeniu różnych powierzchni za pomocą ablacji laserowej. ALC Photonics przeprowadziła szkolenie naszych pracowników, jesteśmy teraz gotowi podjąć się nowym wyzwaniom.

Proponowana przez nas usługa jest szybsza, tańsza i dokładniejsza w porównaniu do technologii stosowanych tradycyjnie.

  1. Brak konsumpcji żadnych materiałów ściernych, brak zanieczyszczeń chemicznych, brak hałasu, duża oszczędność energii
  2. Jest to metoda bezkontaktowa, bez ryzyka uszkodzenia czyszczonego materiału
  3. Wysoka skuteczność czyszczenia, nieporównywalna z żadną konwencjonalną metodą
  4. Transmisja ruchoma umożliwiająca czyszczenie trudno dostępnych miejsc
  5. Wysoka precyzja czyszczenia, łatwa powtarzalność procesu, wysoka higiena pracy
  6. Bardzo łatwo można osiągnąć szybkie efekty czyszczenia ciężkich zanieczyszczeń, pozwala również na szybkie czyszczenie delikatnych zanieczyszczeń
  7. Bardzo niski koszt całościowy czyszczenia w porównaniu do innych technologii

Podczas, gdy aplikacje do spawania, wiercenia lub cięcia laserem są znane od lat, laserowe czyszczenie powierzchni jest wciąż uważane za technologię niszową.
Proces jakim jest ablacja laserowa, zdolny jest do skutecznego usuwania większości materiałów organicznych.

Ablacja laserowa to proces usuwania materiału ze stałej (lub czasami ciekłej) powierzchni poprzez napromieniowanie wiązką laserową . Przy niskim strumieniu lasera materiał jest ogrzewany przez pochłoniętą energię i odparowuje lub sublimuje.

Jednym z głównych problemów związanych z większością konwencjonalnych technologii czyszczenia jest zużycie substratu i negatywny wpływ na środowisko. Czyszczenie strumieniowo-ścierne uszkadza delikatne powierzchnie i wytwarza znaczne ilości odpadów. Używanie rozpuszczalników chemicznych obejmuje ciekłe odpady i potencjalnie niebezpieczne opary.

Laserem jesteśmy w stanie w sposób szybki, precyzyjny i w pełni kontrolowany usuwać wszelkiego rodzaju powłoki. Głębokość ablacji można kontrolować , dzięki czemu możliwe jest selektywne usuwanie powłok. Jest to szczególnie ważne, jeśli mają zostać usunięte tylko części wielowarstwowego systemu malarskiego, na przykład tylko warstwa nawierzchniowa, a nie podkład.

Bardzo krótkie impulsy laserowe usuwają powłoki tak szybko, że otaczający materiał pochłania bardzo mało ciepła i przy ustawieniach prawidłowych parametrów wiązki, nie ma żadnego ryzyka uszkodzenia materiału czyszczonego. Nie stosuje się również żadnych rozpuszczalników, chemikaliów ani ścierniw, tym samym proces jest przyjazny dla środowiska a operatorzy nie są narażeni na żadne szkodliwe czynniki. Do czyszczenia potrzebny jest tylko laser i prąd.

Aktualności , , ,